Ryszard Czerniawski urodził się w 7 lutego 1943 roku w Teheranie (Persja, dzisiaj Iran) w polskim szpitalu wojskowym. Matka Ryszarda Czerniawskiego – Halina Czerniawska (z domu Dąbrowska) została 13 kwietnia 1940 roku deportowana wraz z dziećmi z Bielska Podlaskiego do Kazachstanu. Ojciec - Marcin Czerniawski został zesłany do Workuty.
Po wyjściu z ZSRR z armią generała Władysława Andersa służył w 5. Kresowej Dywizji Piechoty i jako oficer łącznikowy brał udział w bitwie o Monte Cassino. Starsza siostra Ryszarda Czerniawskiego – Jadwiga (urodzona 7 października 1940 w Kazachstanie) zmarła w maju 1942 podczas pobytu rodziny w Kermine na terenie Uzbeckiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W czasie, gdy ojciec walczył we Włoszech, Ryszard Czerniawski wraz z matką, w ramach akcji zorganizowanej przez polski rząd na uchodźstwie, zostali przeniesieni z Persji do Tanganiki (dzisiejsza Tanzania). Najpierw mieszkali w osiedlu położonym niedaleko Morogoro w północnej Tanganice, następnie w obozie Ifunda.
W 1948 roku wyjechali z matką do Wielkiej Brytanii, gdzie czekał już ojciec; zamieszkali w Leicester. Ojciec Ryszarda w związku z trudnościami w znalezieniu zatrudnienia w zawodzie prawnika, podjął pracę w fabryce, pełnił też funkcję prezesa Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Matka prowadziła zespół taneczny dla dzieci, w którym uczyła polskich tańców ludowych. W Leicester Ryszard Czerniawski ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. W Wielkiej Brytanii urodziła się jeszcze czwórka rodzeństwa (jeden z braci umarł w okresie niemowlęcym). Ryszard Czerniawski ukończył studia z dziedziny fizykochemii na uniwersytecie w Oxfordzie. Pracował jako wykładowca chemii, fizyki, matematyki i sportu w collegach w Anglii i Szkocji, następnie w przemyśle w międzynarodowych korporacjach. W 1967 roku wyjechał do Argentyny. W 1984 roku założył w Buenos Aires własny warsztat produkujący części zamienne do pieców hutniczych.