Monica Mickiewicz urodziła się 26 maja 1949 roku w Ushuaia (Ziemia Ognista, Argentyna) jako córka Edmunda Mickiewicza i Krystyny Węcławskiej. Ojciec w latach 30. studiował ekonomię w Antwerpii, a po ukończeniu studiów wrócił do Polski. Przez pierwsze lata po wybuchu wojny pracował w tartaku blisko Radomia, jednocześnie działał w konspiracji jako żołnierz Armii Krajowej. Tuż po wybuchu wojny w 1939 roku poznał swoją przyszłą żonę – Krystynę Węcławską (pobrali się w tym samym roku), która w tym czasie przyjechała z Wilna do Warszawy.
W 1942 roku urodziła się ich starsza córka Elżbieta. W 1945 roku uciekli statkiem do Szwecji. Po roku wyjechali do Antwerpii, a stamtąd do Argentyny. Z Buenos Aires przyjechali do Ushuaia, gdzie urodziła się Monika Mickiewicz. Początkowo ojciec prowadził tartak, później założył firmę zajmującą się dystrybucją małży. Siostra Elżbieta wyjechała do Buenos Aires – tam uczęszczała do szkół i ukończyła studia medyczne. W 1955 roku rodzice z Moniką Mickiewicz przeprowadzili się do Comodoro Rivadavia. W 1958 roku ojciec wraz ze wspólnikiem założył agencję portową TAMIC.
Po dziesięciu latach prosperity, na kanwie bezpodstawnych oskarżeń o szpiegostwo, zmuszony był sprzedać swoje udziały w firmie. Rozpoczął pracę akademicką – wykładał literaturę średniowiecza na miejscowym uniwersytecie, uczył także francuskiego. Matka Moniki Mickiewicz w latach 60. była propagatorką jogi, otworzyła pierwsze centrum jogi w Comodoro Rivadavia. Monika Mickiewicz ukończyła trzy lata szkoły średniej w Comodoro. W ostatniej, czwartej klasie, wyjechała na stypendium naukowe do Bostonu. Po powrocie do kraju studiowała biologię na Uniwersytecie w Comodoro, a skończywszy studia podjęła pracę w miejscowej Szkole Biologii Morskiej. Ma czworo dzieci i ośmioro wnucząt. Pełni funkcję prezesa Towarzystwa „Dom Polski” w Comodoro Rivadavia.