O kolekcji

Kolekcja zawiera fotografie rodziny Mielech wykonane w latach 40. w prowincji Formosa (Argentyna). Do kolekcji należy także relacja biograficzna rodzeństwa Alberto i Esteli Mielech, w której opowiadają m.in. o emigracji ojca do Argentyny w 1928 roku, życiu codziennym i nauce w Argentynie, kontaktach z rodziną w Polsce oraz o polskich tradycjach kulinarnych.

sobre la colección

La colección contiene fotografías de la familia Mielech tomadas en la década de 1940 en la provincia de Formosa (Argentina). La colección también incluye un relato biográfico de los hermanos Alberto y Estela Mielech, en el que cuentan, entre otros, sobre la emigración de su padre a Argentina en 1928, la vida cotidiana y educación en Argentina, los contactos con la familia en Polonia y las tradiciones culinarias polacas.

Data i miejsce urodzenia | fecha y lugar de nacimiento: Estela Mielech: 1939, Formosa, prowincja Formosa, Argentyna

Więcej o Alberto i Esteli Mielech

Ojciec Alberto i Esteli, Juan Mielech, urodził się 1 czerwca w 1908 roku. W 1928 roku w strachu przed spodziewanym wybuchem kolejnej wojny światowej opuścił Polskę i wyjechał do Argentyny. Do Buenos Aires przybył w dzień swoich 20. urodzin - 1 czerwca 1928 roku. Po kilku dniach spędzonych w hotelu dla imigrantów został wysłany do Chaco, gdzie podjął pracę na kolei.

W 1935 roku ożenił się z poznaną w Casteli 16-letnią Czechosłowaczką. Wkrótce potem Juan wraz z żoną przeniósł się do Formosa, gdzie rozpoczął uprawę ziemi (otrzymanej za darmo od państwa). Utrzymywali relacje z lokalną społecznością imigrancką. W Formosa urodziły wszystkie dzieci państwa Mielechów – cztery córki i dwaj synowie.

Juan Mielech rozpoczął uprawę bawełny, z czasem, dzięki własnej ciężkiej pracy, założył własną firmę, sprzedał ziemię, a troje najstarszych dzieci posłał do szkół w stolicy prowincji Chaco – miasta Resistencia. Estela i Lidia zaczęły naukę w katolickiej szkole podstawowej, Alberto uczęszczał do liceum prowadzonego przez ojców salezjanów. Estela i Lidia po ukończeniu edukacji zostały nauczycielkami. Estela wróciła do Formosa, gdzie podjęła pracę w roli nauczycielki w szkole położonej nieopodal domu rodzinnego. Z czasem założyła rodzinę i przeniosła się do Buenos Aires.

Na prośbę rodziców Estela wraz z mężem i trojgiem dzieci wrócili do domu rodzinnego w prowincji Formosa i przejęli rodzinną firmę. Dzieci Esteli, podobnie jak matka, kontynuowały edukację w Resistencia. Dwoje starszych dzieci, córka i syn, po ukończeniu studiów przeniosły się do Rosario. Najmłodszy syn, po ukończeniu studiów prawniczych, zdecydował zostać w domu dziadków w Formosa.

Rodzice Esteli i Alberto, w poszukiwaniu przyjaznego klimatu, przeprowadzili się w 1986 roku się do miasta Córdoba, gdzie mieszkali do śmierci matki. Wielokrotnie odwiedzali Polskę i Czechosłowację (pierwszą podróż odbyli w 1959 roku). Podczas jednej z podróży ojciec miał okazję spotkać się ze swoim bratem. W 1978 roku rodzinę Mielechów odwiedziła bratanica ojca, co dało możliwość skonfrontowania codzienności polskiej i argentyńskiej lat 70.