Ojciec Alberto i Esteli, Juan Mielech, urodził się 1 czerwca w 1908 roku. W 1928 roku w strachu przed spodziewanym wybuchem kolejnej wojny światowej opuścił Polskę i wyjechał do Argentyny. Do Buenos Aires przybył w dzień swoich 20. urodzin - 1 czerwca 1928 roku. Po kilku dniach spędzonych w hotelu dla imigrantów został wysłany do Chaco, gdzie podjął pracę na kolei.
W 1935 roku ożenił się z poznaną w Casteli 16-letnią Czechosłowaczką. Wkrótce potem Juan wraz z żoną przeniósł się do Formosa, gdzie rozpoczął uprawę ziemi (otrzymanej za darmo od państwa). Utrzymywali relacje z lokalną społecznością imigrancką. W Formosa urodziły wszystkie dzieci państwa Mielechów – cztery córki i dwaj synowie.
Juan Mielech rozpoczął uprawę bawełny, z czasem, dzięki własnej ciężkiej pracy, założył własną firmę, sprzedał ziemię, a troje najstarszych dzieci posłał do szkół w stolicy prowincji Chaco – miasta Resistencia. Estela i Lidia zaczęły naukę w katolickiej szkole podstawowej, Alberto uczęszczał do liceum prowadzonego przez ojców salezjanów. Estela i Lidia po ukończeniu edukacji zostały nauczycielkami. Estela wróciła do Formosa, gdzie podjęła pracę w roli nauczycielki w szkole położonej nieopodal domu rodzinnego. Z czasem założyła rodzinę i przeniosła się do Buenos Aires.
Na prośbę rodziców Estela wraz z mężem i trojgiem dzieci wrócili do domu rodzinnego w prowincji Formosa i przejęli rodzinną firmę. Dzieci Esteli, podobnie jak matka, kontynuowały edukację w Resistencia. Dwoje starszych dzieci, córka i syn, po ukończeniu studiów przeniosły się do Rosario. Najmłodszy syn, po ukończeniu studiów prawniczych, zdecydował zostać w domu dziadków w Formosa.
Rodzice Esteli i Alberto, w poszukiwaniu przyjaznego klimatu, przeprowadzili się w 1986 roku się do miasta Córdoba, gdzie mieszkali do śmierci matki. Wielokrotnie odwiedzali Polskę i Czechosłowację (pierwszą podróż odbyli w 1959 roku). Podczas jednej z podróży ojciec miał okazję spotkać się ze swoim bratem. W 1978 roku rodzinę Mielechów odwiedziła bratanica ojca, co dało możliwość skonfrontowania codzienności polskiej i argentyńskiej lat 70.